Do rozpoczęcia 49. Famy pozostał niecały miesiąc. Zanim spotkamy się w Świnoujściu warto zapoznać się z tym co będzie się działo. Szczegóły są jeszcze dopinane, ale możemy już ujawnić harmonogram WYDARZEŃ SPECJALNYCH, czyli tych pozakonkursowych.
Ich początek będzie stał pod znakiem spotkań autorskich w Galerii Miejsce sztuki44. W ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ w piątek 16 sierpnia będzie tam można posłuchać opowieści OLGI GITKIEWICZ. Za swoją debiutancką książkę pod tytułem „Nie hańbi” otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2018 oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Reportaż jest próbą zobrazowania tego, jak przed laty wyglądał polski rynek pracy i jak wygląda dziś. W sobotę 17 sierpnia kolejne spotkanie – tym razem z BEATĄ CHOMĄTOWSKĄ. Pisarka w 2019 roku za książkę „Betonia” dostała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej. Stara się w niej prześwietlić temat bloków i masowego budownictwa.
W tym samym miejscu, w niedzielę 18 sierpnia, odbędzie się spotkanie autorskie z FILIPEM SPRINGEREM. Ten reportażysta i fotoreporter będzie promował swoją najnowszą książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Skupia się w niej na skandynawskim miasteczku o nazwie Jante i wywodzących się z niego jedenastu opresyjnych zasadach, określających miejsce jednostki w społeczności. Tego samego dnia na Placu Wolności koncert pod hasłem DANCING NA KONIEC SEZONU da projekt BABU KRÓL I SMUTNE PIOSENKI. Powstał on z połączenia sił członków zespołu Pogodno – Jacka Budynia Szymkiewicza i Piotra Bajzla Piaseckiego – oraz poznańskiego składu Smutne Piosenki. Na koncie mają wspólna płytę pod tytułem „Nowa Fala Polskiego Dancingu vol. 1 & 2”. Znalazły się na niej zarówno covery jak i istne dansingowe szlagiery.

W poniedziałek 19 sierpnia w Galerii Miejsce sztuki44 będzie się można spotkać z JOANNĄ KUCIEL-FRYDRYSZAK. Jej książka pod tytułem „Służące do wszystkiego”, która traktuje kobietach z najniższego szczebla hierarchii służby domowej, uzyskała nominację do Nagrody Historycznej Polityki 2019 w dziale prac popularnonaukowych i publicystycznych. Następną osobą, którą Świnoujście „ugości” podczas spotkania autorskiego jest MARTA MATYSZCZAK. To we wtorek 20 sierpnia. Akcja jej książki „Trup w sanatorium”, którą przyjedzie promować, dzieje się właśnie w mieście położonym na 44 wyspach.
Po tym jak w świnoujskim sanatorium ginie kobieta sprawę trzeba rozwiązać, ale okazuje się, że sięga ona odległych lat. Kolejnym punktem tego dnia będzie KONCERT DLA MORZA. Tuż obok niego, bo w KiteFORCIE zagra portugalski muzyk JOÃO DE SOUSA & FADO POLACO. Oprócz owego fado należy się spodziewać nuty bossanovy z mocnym klimatem rodem z Półwyspu Iberyjskiego.
Kolejną osobą, która spotka się ze swoimi fanami w Galerii Miejsce sztuki44 będzie PAWEŁ SOŁTYS, czyli popularny Pablopavo. W środę 21 sierpnia będzie można posłuchać, co ma do powiedzenia o swojej książce „Mikrotyki”. Ten zbiór opowiadań spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Sołtys otrzymał za niego m.in. Nagrodę Literacką Gdynia 2018. Była też nominacja do Nagrody Nike i Paszportu Polityki.
W czwartek 22 sierpnia w Miejskim Domu Kultury odbędzie się MUSICAL IMPROWIZOWANY –  improwizatorzy, aktorzy i wokaliści związani z warszawskim Klubem Komediowym, zainspirowani musicalami improwizowanymi w USA, pokonują racjonalne myślenie, by na oczach publiczności stworzyć pełnowymiarowy i zawsze niepowtarzalny spektakl muzyczny. Ostatnim z zaplanowanych wydarzeń specjalnych jest koncert zespołu HURABAN, czyli ubiegłorocznego zdobywcy Nagrody Tryton. Zespół prezentuje szeroko pojętą muzykę świata pomieszaną z folkiem w swoim autorskim wydaniu. Wystąpią w piątek 23 sierpnia w Hali w Basenie Północnym.
Program Festiwalu obejmuje około 70 wydarzeń. To m.in. spotkania autorskie, koncerty i spektakle. Do Świnoujścia przyjedzie około 250 młodych twórców, którzy będą szlifować swój artystyczny warsztat.
Termin Famy to 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.
[youtube]7BZRuVokFeY[/youtube]
[youtube]aMm9wsWGJR4[/youtube]