MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Agnieszka Pajączkowska
Prowadzący: Darek Foks
Poniedziałek 24.08.2020
godz. 18:30

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy ważnych i docenionych przez czytelników oraz krytyków książek prozatorskich, reporterskich i eseistycznych. W tym odcinku Darek Foks zaprosił do rozmowy Agnieszkę Pajączkowską, autorkę książki “Wędrowny zakład fotograficzny”.

Agnieszka Pajączkowska

Agnieszka Pajączkowska – kulturoznawczyni, autorka projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW. Stypendystka MKiDN w obszarze „Sztuki wizualne”. W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę „A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny. W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią.

fot. Magdalena Gołda

“Wędrowny Zakład Fotograficzny”

Zbiór historii, które autorka w ciągu kilku lat pozyskała odwiedzając i fotografując mieszkańców przygranicznych polskich wsi. Mamy tu nawiązanie do rzemieślniczej tradycji wędrownych fotografów, ale także spotkania, inicjowane fotografią, którą autorka wymienia ze swoimi bohaterami na opowieść. W ten sposób powstała opowieść o pamięci, uprzedzeniach i tragicznych losach mieszkańców wiejskiego pogranicza. W historiach o nieszczęśliwych miłościach, rozbitych rodzinach, traumie wojny i przesiedleń odsłania się sama istota człowieka.

Wędrowny Zakład Fotograficzny

Realizacja nagrań:

fat frogs productions
Fat Frogs Productions

Kierownik produkcji: Monika Stopczyk
Intro: Studio Lepiej na podstawie identyfikacji Poster & Sons

Partnerzy:

wydawnictwo czarnevideo brothers

Dofinansowanie:

nckpomorze zachodnie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020″

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":