Fama na półmetku. Za nami pięć fascynujących festiwalowych dni, przed nami kolejne pięć. Poniedziałek to znów dynamiczny maraton sztuk z potężną dawką muzyki wielu gatunków, kolejne spotkanie literackie oraz eksperymentalne i odważne formy teatralne. A na wszystko wstęp wolny.
Od rana famowicze, a zjechało się ich do Świnoujścia ponad dwustu, będą zajęci. Trwać będą festiwalowe warsztaty, artyści będą także szykować premierowe wydarzenia, realizowane właśnie w trakcie Famy. Na pierwszą otwartą prezentację zapraszamy o 15:30 do klimatycznej knajpki na świnoujskim deptaku (ul. Bohaterów Września 69) – El Papa Cafe Hemingway. Tutaj koncertować będą dwie formacje IKSY oraz LILAC. Ci pierwsi to pięć różnych osobowości wyjętych z punku, indie rocka i muzyki klasycznej. Tworzą muzyczną mieszankę różnorodności, utożsamiając się z croosoverem i quasi-popem. Drudzy natomiast to trio indie-rockowe, inspirujące się jazzową harmonią i folkowym podejściem do opowieści.
Bohaterką kolejnego spotkania w cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ będzie JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK, autorka głośnej książki „Służące do wszystkiego”. To przejmujące losy „białych niewolnic”, kobiet z najniższego szczebla hierarchii służby domowej w przedwojennej Polsce. W galerii służących pojawiają się zarówno te, które zapisały się w historii: Anna Kaźmierczak, prababcia kanclerz Angeli Merkel, Teosia Pytkówna, żona Stanisława Wyspiańskiego, Aniela „Ciemna”, która wymyśliła końcówkę Ferdydurke, komunistka Etla Bomsztyk oraz te bezimienne. „Służące do wszystkiego” to ważna opowieść o stosunkach klasowych oraz o potrzebie dominacji lepiej urodzonych. Na spotkanie, które poprowadzi Łukasz Gamrot, zapraszamy o 17:00 do Galerii Miejsce sztuki44 (ul. Armii Krajowej 13).
Przenosimy się do dzielnicy nadmorskiej, do Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Tutaj o 17:00 podsumowanie niedzielnej gry terenowej „ŚLEDŹ SZTUKA” przygotowanej przez Aleksandrę Borelowską z Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki, wręczone nagrody, a na deser (słony) oczywiście śledzie.
Po strawie dla ciała, strawa dla ducha i muzyczna uczta w wykonaniu CHWILANTROPII. Grają alternatywny pop okraszony mocnym, soulowym wokalem. Uzupełniają to przestrzennymi partiami gitary – nagrywanymi i loopowanymi na żywo. Koncert startuje w Muszli o godzinie 18:00
Poniedziałkowy wieczór to cykl wydarzeń już w Hali w Basenie Północnym (Marina, ul. Jachtowa 1). Na początek TEATR KOMPONOWANY. Spektakl powstanie na oczach widzów, będzie składany i komponowany na żywo. Wszystko zależy od wyobraźni widzów i kondycji aktorów. To widzowie zdecydują o naturze i tematach poszczególnych scen. Aktorzy inspirowani tymi sugestiami stworzą spektakl, który zagranie zostanie tylko raz. Nigdy więcej się nie powtórzy. Początek teatralnej zabawy o godzinie 20:00.
Kolejna artystka ALEKSANDRA GRĄCKA zaprezentuje w Świnoujściu swój performance „PALOMA”, wykorzystujący obstraction technique, taniec współczesny oraz metody aktorskie. To artystyczna kwintesencja jej doświadczeń życiowych oraz siły i determinacji Fridy Kahlo. Na widzów czeka podróż, która pozwoli przenieść się do świata pełnego woli walki w poszukiwaniu siebie. Początek o 21:00.
O 22:00 postindustrialną przestrzeń Hali wypełni muzyka fantazyjnego trio zarośniętych artystów, którzy z finezją i gracją wchodzą na salony polskiego rynku muzycznego – BRODACZE LIVE ACT. Podobno z głośników przez syntezatory przepłynie elektroniczna ekstaza. Kiedy mewy i komary pójdą już spać na scenę wejdzie ARS LATRANS ORCHESTRA, czyli interdyscyplinarny projekt muzyczno-wizualny w stylu lat 80. Ich koncerty to multimedialne widowiska z nawiązującą do tematyki scenografią, takową też charakteryzacją artystów oraz projekcją videoart. Początek o 23:15.
W poniedziałek, już po raz ostatni, między 10:00 a 14:00, możecie odwiedzić Oflag i spotkać Malwinę Bil i Pamelę Mączyńską – autorki projektu FAMA FASHION. Na stoisku możecie kupić oryginalną, wykonaną z recyklingu, ręcznie zdobioną odzież oraz ozdoby. To nie tylko piękno, ale także dobro, bo całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu.
49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.