MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Ewa Winnicka
Prowadzący: Darek Foks
Niedziela 23.08.2020
godz. 20:00

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy ważnych i docenionych przez czytelników oraz krytyków książek prozatorskich, reporterskich i eseistycznych. W tym odcinku Darek Foks zaprosił do rozmowy Ewę Winnicką, która wraz z Dionisiosem Sturisem napisała reportaż “Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey” oraz “Władcy strachu. Przemoc w sierocińcach i przełamywanie zmowy milczenia”.

Ewa Winnicka fot. Mikołaj Starzyński

Ewa Winnicka – reporterka, publikuje w „Polityce”, „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym”. Studiowała dziennikarstwo i amerykanistykę, już w czasie studiów zaczęła pisać dla “Gazety Wyborczej”. W “Polityce” zajmuje się sprawami społecznymi, ochroną dzieci i realiami w dysfunkcyjnych rodzinach. Pisała także reportaże zagraniczne, między innymi o WTC czy Intifadzie w Palestynie. Jest trzykrotną laureatką nagrody Grand Press za rok 2005, 2008 i 2018. W 2015 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike za reportaż “Angole”. W 2019 roku wraz z Dionisiosem Sturisem wydała książkę “Głosy. Co się zdarzyła na wyspie Jersey”.

fot. Mikołaj Starzyński

“Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey”

Autorzy wracają do sprawy głośnego morderstwa w polskiej rodzinie mieszkającej na wyspie Jersey w 2011 roku. Tragiczne wydarzenia stanowią punkt wyjścia do odczarowania mitu emigrantów oraz pokazania tego, o czym zazwyczaj się nie mówi. Cenę, jaką płaci większość wyjeżdżających za granicę: poczucie wyobcowania, egzystencję na granicy biedy, stres, choroby psychiczne, przemoc. To także portret niejednolitej polskiej społeczności na Jersey i studium destrukcyjnego wpływu, jaki emigracja może mieć na relacje rodzinne.

Głosy

Realizacja nagrań:

fat frogs productions
Fat Frogs Productions

Kierownik produkcji: Monika Stopczyk
Intro: Studio Lepiej na podstawie identyfikacji Poster & Sons

Partnerzy:

wydawnictwo czarnevideo brothers

Dofinansowanie:

nckpomorze zachodnie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020″

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":