Dziś możecie szukać śledzi, posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć spektakle, porozmawiać o literaturze, a na koniec zatańczyć na centralnym placu miasta. To Fama w pigułce: różnorodność totalna. Jeśli dodamy do tego fakt, że wszystkie wydarzenia są niebiletowane, to dylematów już nikt nie ma, prawda?

Niedziela to idealny dzień na spacer, a kiedy zwykła przechadzka po mieście nabiera misji detektywistycznej, zaczyna być naprawdę fajnie. Miejski Dom Kultury w Świnoujściu wraz z Famą zapraszają do udziału w grze terenowej ŚLEDŹ SZTUKA. Ukryliśmy w mieście całą ławicę śledzi. Waszym zadaniem jest je wyśledzić. Są ulokowane w różnych punktach, tzw. „Śledź Pointach”. Podpowiedzi znajdziecie na mapie: www.bit.ly/fama2019-sledz-mapa. Kiedy uda Wam się odnaleźć „Śledź Point”, zróbcie kreatywne zdjęcie z rybą. Wystarczy teraz tylko wystawić je na Instagramie, nie zapominając o dodaniu hasztagu #śledźsztuka. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcie lub pochwalą się dużą ilością odnalezionych Śledź Pointów czekają smakowite nagrody w postaci tradycyjnej bułki ze śledziem. Zabawa potrawa w niedzielę od godziny 10:00 do 20:00. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się podczas śledziowego poczęstunku przy Muszli Koncertowej w poniedziałek (19 sierpnia) o 17:00.
W przerwie gry możecie zajrzeć na dziedziniec Oflagu (ul. Piastowska 55) do Malwiny Bil i Pameli Mączyńskiej – absolwentek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo. Ich projekt FAMA FASHION to oryginalny butik i pracownia artystyczna w jednym. Większość gadżetów jest wykonana z recyklingu, a wzory zostały zrobione własnoręcznie w oparciu o identyfikację wizualną Famy. Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przekazany na rzecz Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu. Famowy butik działa między godziną 10:00 a 14:00.
Popołudnie warto spędzić w Barze Letnim Hamaki, gdzie koncertować będzie CHWILANTROPIA. Zespół wykonuje alternatywny pop okraszony mocnym, soulowym wokalem. Całość uzupełniają przestrzennymi partiami gitary, które są nagrywane i loopowane na żywo. Początek koncertu o godzinie 15:30.
Następnie w ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ zapraszamy na spotkanie autorskie z FILIPEM SPRINGEREM, a rozmawiać będziemy o świeżo wydanej (premiera w miniony piątek) książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”. Tym razem autor nie pisze o architekturze, ale ze swoją reporterską dociekliwością bada skandynawską duszę. Springer sięga po powszechnie znane na północy „Prawo Jante” – jedenaście opresyjnych zasad, określających miejsce jednostki w społeczności. Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w ogóle istnieje? Na spotkanie, które poprowadzi Daniel Źródlewski, zapraszamy o godzinie 17:00 do Galerii Miejsce sztuki44.
Reporterskie zacięcie mają także aktorki łódzkiej GRUPY PO OMACKU, które na Famie pokażą spektakl satyryczny „OSOBOWY ILUSTROWANY”, będący sceniczną interpretacją artykułów z prasy codziennej wydawanej od lat 20. XX wieku do współczesności. Zespół tworzą aktorki na co dzień pracujące w łódzkim Teatrze Lalek Arlekin. Dziewczyny rozbiły bank z nagrodami podczas tegorocznej krakowskiej PAKI. Na przedstawienie zapraszamy o godzinie 18:00 do Miejskiego Domu Kultury.
Na faktach – równie absurdalnych, co szokujących – oparty będzie stand-up MICHAŁA PAWLIKA „PŁONIE STODOŁA”. Aktor będzie próbował rozliczyć się z romantycznych marzeń, spróbuje zweryfikować swoją studencką przeszłość, zgodnie z tytułem będzie także „darł łacha” z Czesława Niemena. Początek o godzinie 19:15.
Finałem famowej niedzieli będzie DANCING NA KONIEC SEZONU. Zapraszamy na plac Wolności na koncert BABU KRÓL I SMUTNE PIOSENKI. Zabrzmią utwory z płyty „Nowa fala polskiego dansingu”, wspólnego projektu zespołów. To klasyczne, ale doprawione szczyptą dekadencji, dancingowe szlagiery oraz alternatywne wersje hitów lat 70., 80. i 90. Będzie dużo radości i  trochę melancholii. Będziecie się bawić wyborowo, bo wszyscy przecież znają te teksty, a i tanecznych kroków uczyć się nie trzeba. Ot, pokolenia połączą się w tańcu i niezapomnianych melodiach. Jako support wystąpi męski zespół śpiewaczy CHWATY ze Świnoujścia.
Uwaga! Na koniec, około godz. 22:15, spotykamy się w oflagu, gdzie spontaniczny OPEN MIC.
49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.