Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z powodu zagrożenia epidemicznego przenosi się w przestrzeń wirtualną. Nie zabraknie jednak festiwalowych akcentów w realnym wymiarze (także w samym Świnoujściu) oraz mistrzowskich warsztatów, choć te odbędą się w formule „bezdotykowej”. Otwarty także zostaje nabór do konkursu „Twój projekt na Famie”. Młodzi twórcy mogą zdobyć nawet 20 000 złotych na urzeczywistnienie swoich artystycznych marzeń i zaprezentować swoja sztukę podczas wirtualnej edycji festiwalu.

Fama to najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych, a dzięki cyklom mistrzowskich warsztatów jedyne przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym. Mimo pięćdziesięcioletniej tradycji synonimem Famy wciąż są: młodość, świeżość i odwaga. Od 1965 roku letni festiwalowy czas w Świnoujściu stanowi swoisty inkubator polskiej sztuki. To tu swoje pierwsze kroki stawiali (i wciąż stawiają) wyznaczający artystyczne trendy muzycy, wokaliści, aktorzy, kabareciarze, poeci, literaci, performerzy i artyści sztuk wizualnych. Imponująca lista tych, którzy tworzą historię Famy jest jednocześnie, nieustannie uzupełnianym o nowe postaci, leksykonem polskich twórców.

Rokrocznie program Famy to kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych przez kilkuset młodych twórców, którzy oprócz własnego dorobku prezentują projekty premierowe wykorzystując umiejętności i wiedzę zdobytą podczas warsztatów oraz nieformalnych lecz inspirujących spotkań. Festiwal ma charakter konkursowy, a pula nagród to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Artystyczne zmagania ocenia profesjonalne jury – wybitni artyści, pedagodzy, dziennikarze oraz animatorzy kultury i znawcy sztuki.

Pandemia pokrzyżowała plany organizatorów, ale nie chcąc rezygnować z możliwości choćby wirtualnego Spotkania, festiwal odbędzie się on-line z akcentami stacjonarnymi. Całość została spięta tradycyjnym rytmem famowskich Sekcji: muzycznej, sztuk scenicznych, sztuk wizualnych oraz literackiej i dziennikarskiej. Wirtualna sieć połączy niemal wszystkie zakątki Polski i artystów wielu sztuk. Zobaczycie i usłyszycie najlepszych famowiczów ostatniej dekady, sięgniemy także głęboko w przeszłość i zapewnimy spotkania z wybitnymi artystami i/albo ich twórczością. Nie zabraknie tradycyjnego wielkiego koncertu finałowego. W programie znajdzie się także oferta warsztatowa – wirtualnych i stacjonarnych, lecz (bardzo) kameralnych. Obok zaproszonych artystów znajdą się  debiutanci – laureaci konkursu „Twój projekt na Famie”.

Bezpieczna Fama on-line odbędzie się między 21 a 29 sierpnia 2020 roku. Harmonogram premierowych emisji nagrań zostanie zaprezentowany w lipcu.