MIEJSCA LITERATURY

Gość:
Joanna Gierak-Onoszko
Prowadzący: Darek Foks
Środa 26.08.2020
godz. 18:30

Kolejna edycja projektu poświęconego literaturze, którego gośćmi są autorzy ważnych i docenionych przez czytelników oraz krytyków książek prozatorskich, reporterskich i eseistycznych. W tym odcinku Darek Foks zaprosił do rozmowy Joannę Gierak-Onoszko, autorkę reportażu “27 śmierci Toby’ego Obeda”.

Joanna Gierak-Onoszko fot. Edyta Wojciechowska

Joanna Gierak-Onoszko – do 2018 roku dziennikarka związana z „Polityką”. Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i w „Non/fiction – nieregularniku reporterskim”. Laureatka nagrody za najlepszy reportaż prasowy na Festiwalu Wrażliwym. Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. T. Mazowieckiego, nominowana do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszych reportaż literacki (finał), nominowana do Nagrody Literackiej NIKE, nominowana do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za najlepszy debiut 2019 roku. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu.

fot. Edyta Wojciechowska

“27 śmierci Toby’ego Obeda”

Jesteśmy ocaleńcami. Przetrwaliśmy. Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła? 27 śmierci Toby’ego Obeda to reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.

27 śmierci Toby'ego Obeda

Realizacja nagrań:

fat frogs productions
Fat Frogs Productions

Kierownik produkcji: Monika Stopczyk
Intro: Studio Lepiej na podstawie identyfikacji Poster & Sons

Partnerzy:

agoravideo brothers

Dofinansowanie:

nckpomorze zachodnie

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020″

Pozostałe wydarzenia z cyklu "Miejsca Literatury":