Program tegorocznej Famy to około 60 wydarzeń artystycznych, specjalnych i towarzyszących, ponad 200 uczestników i kilkanaście scen festiwalowych. Aktualizowany harmonogram wydarzeń jest już dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Na wszystkie wydarzenia w programie obowiązuje wstęp wolny.
Festiwal zainaugurujemy w czwartek w Hamakach wydarzeniem ŚWINOUJŚCIE WITA FAMĘ. W programie koncert zespołu Szmaty i afterparty (Dj Emil One & Bolo Drumz). Dzień później spotkamy się w Uzdrowisku Świnoujście S.A. (budynek „Henryk”) na KONFERENCJI PRASOWEJ i koncercie niespodziance. Wieczorem znowu widzimy się w Hamakach, gdzie tym razem wystąpią uczestnicy Famy.
Festiwalową sobotę spędzimy głównie na plaży – w KiteFORT kilka koncertów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca i wczucia się w surferski, nonszalancki klimat klubu. Osobom, które preferują mieć kontakt ze sztuką raczej w ciągu dnia niż wieczorami, polecamy odwiedzić inne zaprzyjaźnione z nami miejsca – BAR LETNI HAMAKI i kawiarnię EL PAPA CAFE HEMINGWAY – gdzie prawie codziennie, w godzinach popołudniowych będzie można posłuchać festiwalowych zespołów.
W SEKCJI MUZYCZNEJ Famy zaprezentuje się kilkanaście zespołów, od muzyki bardzo poważnej po bardzo rozrywkową. Będą to: Ars Latrans Orchestra (80’s Night), Bellcanti, Brodacze Live Act, Chwilantropia, Hanz Bonanza, Heima, Iksy, IPT Wójciński/Bańdur/Gucik (Komeda/Hłasko), Kokavice, Lilac, Panilas, Para, Prababa, Romantic Fellas, Szymonmówi, Vayio, Zimnv. Grupy te będzie można spotkać m.in. w Muszli Koncertowej, Miejskim Domu Kultury i Hali w Basenie Północnym.
Festiwalowa SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH to spektakle teatralne i taneczne, monodramy, a także performans, kabaret, stand-up i grupy improwizacji teatralnej. W programie: Teatr OdRuchu (spektakl „Linoleum), Fundacja Rezonanse Kultury (Łukasz Dąbrowski – monodram „Wienia”, reż. Aleksandra Skorupa), Teatr JaSię (spektakl „Zielonomu”), Aleksandra Grącka (performans „Paloma”), Grupa PoOmacku (spektakl „Osobowy ilustrowany”), Resort Komedii (spektakl improwizowany „Radio Resort”), Teatr Komponowany (spektakl improwizowany), Arkadiusz Jaksa Jakszewicz (stand-up „Z miłości do historii”), Michał Pawlik (stand-up „Płonie stodoła”). Na te wydarzenia zapraszamy na pl. Wolności oraz do Miejskiego Domu Kultury i Hali w Basenie Północnym.
Fama to także wydarzenia premierowe. Uczestnicy SEKCJI WOKALNEJ, pracującej pod kierunkiem Anny Serafińskiej, przygotują koncert „Sound of Fama” (najsłynniejsze piosenki estradowe i musicalowe oraz utwory gigantów piosenki europejskiej i polskiej), a uczestnicy SEKCJI FOTOGRAFICZNEJ, prowadzeni przez Tomka Sikora – projekt „Dziura w systemie”.
Ważnym cyklem w SEKCJI ANIMACJI KULTURY będzie projekt Fama Fashion, czyli pracownia artystyczna i butik. Dochód ze sprzedaży ubrań i gadżetów (w większości wykonanych z recyklingu) zostanie przeznaczony na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu. W tej sekcji zrealizowane zostaną również gry miejskie, animacje dla najmłodszych i wydarzenia integracyjne – to w projektach: Co ma Fama, Śledź sztuka, Z domu na podwórko, Piknik rodzinny z Famą.
Jednym z filarów Famy jest cykl spotkań z renomowanymi pisarkami i pisarzami. Gośćmi cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ będą: Filip Springer („Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”), Beata Chomątowska („Betonia”), Olga Gitkiewicz („Nie hańbi”), Joanną Kuciel-Frydryszak („Służące do wszystkiego”), Paweł Sołtys („Mikrotyki”), Marta Matyszczak („Trup w sanatorium”). Moderacja spotkań: Monika Stopczyk, Ziemowit Szczerek. W cyklu wezmę również udział uczestnicy SEKCJI LITERACKIEJ, pracując na warsztatach pod kierunkiem Ziemowita Szczerka oraz prezentując własne teksty w gazecie „Torpeda Ludu” i podczas czytania.
Waszej uwadze polecamy cykl MUZYCZNYCH WYDARZEŃ SPECJALNYCH: Dancing na koniec sezonu na pl. Wolności (Babu Król i Smutne Piosenki, support: Chwaty), Koncert dla morza w KiteFORT (João De Sousa & Fado Polaco), koncert ubiegłorocznych laureatek Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej Famy (Huraban) oraz Musical improwizowany, w którym aktorzy i wokaliści związani z warszawskim Klubem Komediowym tworzą na oczach publiczności pełnowymiarowy i zawsze niepowtarzalny spektakl muzyczny.
Fama zakończy się tradycyjnie, KONCERTEM FINAŁOWYM w świnoujskim Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Widowisko wyreżyseruje Paweł Niczewski.
49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.