To już prawie koniec. W sobotę Koncert Finałowy w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Ale spokojnie, piątkowy program Famy wcale nie zwiastuje końca. Będzie intensywnie i jak zawsze interdyscyplinarnie. Jurorzy zobaczą ostatnie już propozycje konkursowe – muzyczne, teatralne, fotograficzne, a werdykt poznamy podczas sobotniego Finału.
Startujemy nieplanowanym wcześniej wydarzeniem muzycznym. Zapraszamy o 13:30 do Oflagu (ul. Piastowska 55) na spontaniczny, powstały w trakcie Festiwalu koncert „KOCHA CIĘ CAŁY KOSMOS”, w wykonaniu Nicole Sarny, Hanny Rozpary oraz Iksów. Teksty stworzyła Agnieszka Horodyska.
Przenosimy się do Baru Letniego Hamaki (ul. Piłsudskiego). Koncertować tu będzie trzyosobowa grupa uzdolnionych muzyków z Lublina – KOKAVICE. W ich utworach słychać inspirację latami 80. Sprawnie łączą style i tworzą unikatowe brzmienie, ich kompozycje są przemyślane i przepełnione emocjami. Początek koncertu o 15:30.
O 17:00 w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury (ul. Wojska Polskiego 1, wejście także od ul. Matejki) zaprezentuje się TEATR ODRUCHU. W skład zespołu aktorskiego wchodzą wieloletni aktorzy tyskiego teatru „Wampa” oraz studenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Język, którym posługują się to nie tylko słowo, ale także ruch i taniec, dzięki którym widz może poszukiwać treści, której nie sposób zwerbalizować. Bohaterowie spektaklu „LINOLEUM” są wśród nas, spotykamy ich w sklepie, na ulicy, w autobusie i w klubie (a nawet na plaży, promie i Promenadzie). Spławiamy ich, gdy proszą nas o papierosa, czujemy niebezpieczeństwo, kiedy nas zaczepiają i odrazę, gdy wołają czy gwiżdżą w naszym kierunku. Dzieli nas wszystko, nie łączy nas nic. Czy aby na pewno?
I kolejna propozycja teatralna – monodram „WIENIA” w wykonaniu ŁUKASZA DĄBROWSKIEGO, w reżyserii ALEKSANDRY SKORUPY (pod szyldem Fundacji Rezonanse Kultury). „Wienia” zabierze widzów w podróż w głąb siebie, gdzie czasem dotyka nas organiczny brud, a czasami rodzi się wiosna. To opowieść o trudzie tworzenia i trudzie życia, zanurzona w czasach równoległych. Zaciera granice między aktorem i widzem. Splata pierwiastki sacrum z pierwiastkami profanum, balansując na granicy. Życie codzienne miesza się z mistycyzmem, a teraźniejszość ze skrywaną przeszłością. Na spektakl zapraszamy o 18:15.
Ostatni wieczór Famy zabrzmi i wybrzmi w klimatycznej przestrzeni Hali w Basenie Północnym. Rozpocznie go, o 20:00, „DZIURA W SYSTEMIE”, czyli projekt premierowy uczestników SEKCJI FOTOGRAFICZNEJ prowadzonej przez Tomka Sikorę. O 20:30 postindustrialną przestrzeń wypełni muzyka. Najpierw wrocławski zespół VAYIO i neo-klasyczna muzyka instrumentalna inspirowana dźwiękami klasycznymi i futurystycznymi.
A na koniec spektakularny powrót i prawdziwa muzyczna petarda – HURABAN, laureaci ubiegłorocznej Famy. Zespół wykonuje world music, łączy oryginalne tematy ludowe z całego świata (muzykę bałkańską, żydowską, latynoską, polską), aranżuje autorsko muzykę z różnych stron świata, pisze autorskie utwory. Mimo skromnego 3-osobowego składu dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.
I pamiętajcie – WIELKI FINAŁ FAMY, czyli koncert „SŁOŃCE ZIEMIĄ KOŁYSZE” już w sobotę o 20:30 w Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Wstęp wolny.
49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.