Wystawa słów

Ogłaszamy wyniki konkursów „Wirtualna wystawa na Famie” oraz „Twój tekst na Famie”. Pula nagród to 6000,00 zł ufundowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Zobaczcie i przeczytajcie zwycięskie prace. 

Zwyciężczynią konkursu „Wirtualna wystawa na Famie” jest Maria Ornaf i jej projekt „Woda jest z Tobą”. Artystka otrzymuje 2 000,00 zł, ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienia, każde po 250,00 zł otrzymują pozostałe finalistki: Natalia Klimała, Paulina Wojciechowska, Weronika Świętek oraz Weronika Wrzosek. Gratulujemy i zapraszamy do oglądania zwycięskich projektów.

Maria Ornaf, „Woda jest z Tobą”

“Woda jest Tobą” – Woda jest niczym kobieta bez wieku. Woda się nie starzeje, wędruje przez wieki zawsze z tą samą energią i nieskończoną mocą. W rzekach, jeziorach, studniach, rurach i kranach. Tylko człowiek utracił szacunek do jej życiodajnej siły. Człowiek ogrodził, osuszył, zanieczyścił, zabetonował swoją świętą poicielkę. Bohaterką klipu uczyniłam kobietę przechodzącą płynnie przez odległe sobie epoki czasu. Obserwujemy ją na początku wieku, kiedy świat nie jest jeszcze skażony, a woda jest czysta. Potem spotykamy ją w czasach kiedy świat wisi na włosku ekologicznej katastrofy. Kobieta jest tu uosobieniem wody.

Maria Ornaf – absolwentka Intermediów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, stypendystka Faculdade de Belas-Artes w Lizbonie. Laureatka I nagrody w konkursie TVP KULTURA „Dolina Kreatywna” w kategorii multimedia, oraz I nagrody w konkursie One Minute Film Festival w Gdańsku. W roku 2017 otrzymała stypendium w dziedzinie Kultury i Sztuki Marszałka Województwa Wielkopolskiego, a w roku 2019 Stypendium Artystyczne Miasta Łodzi. Obecnie studentka V roku kierunku Reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Na stałe współpracuje z autorką zdjęć Zuzanną Zacharą-Hassairi. Ich ostatni lm “Piołun”, miał swoją światową premierę na 41 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Obecnie prezentowany jest na licznych festiwalach w kraju i za granicą, został nagrodzony min. na 38 Festiwalu Debiutów Filmowych “Młodzi i Film” w Koszalinie, 9 Międzynarodowym Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Łodzi, 3 Festiwalu Filmowym “Notofest” w Suwałkach, 44 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Zwycięzcą kolejnego konkursu, „Twój tekst na Famie” zostaje Monika Gromala za tekst zatytułowany “matka jest wypalaczką traw i schronieniem dla wielu”. Wyróżnienia otrzymują Weronika Stencel za tekst „Człowiek rosnąco-malejący” oraz Łukasz z Bałut za „Do granic wytrzymałości”. Laureatka otrzymuje 2 000,00 zł, wyróżnieni po 500,00 zł. Nagrody zostały ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Zapraszamy do lektury nagrodzonych tekstów. 

Monika Gromala
“matka jest wypalaczką traw i schronieniem dla wielu”

popielice biegną za matką w ogień
popiskują

to nasz koniec nie ma nas
nie mamy nic do stracenia

przypatruję się temu gasnącym zainteresowaniem
i wbrew matce ukrywam ręce w kieszeniach
bąble na moich plecach wciąż rosną i rosną

Monika Gromala – literaturoznawczyni i kulturoznawczyni. Autorka książki “Resuscytacje Celana – strategia widmontologiczna” (Wydawnictwo Austeria, Kraków 2018). Badaczka twórczości Paula Celana i wizualnych kontekstów Zagłady. Mieszka w Warszawie. Nominowana do Nagrody im. Jacka Bierezina w 2018 roku. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dziękujemy za wszystkie nadesłane zgłoszenia, a Laureatom serdecznie gratulujemy!