Fama. Dzień szósty. Równie intensywny jak poprzednie (i następne). Dziś sporo sztuki – projekt „Galaktyki” Karoliny Falkiewicz oraz „Zaślepieni” czyli finał warsztatów studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. W „Miejscach Literatury”  Joanna Gierak-Onoszko i całkiem nowe spojrzenie na Kanadę. Na koniec proponujemy spotkanie z Joanną Kołaczkowską, jedną z najwyrazistszych polskich artystek kabaretowych. 

Na „dzień dobry” proponujemy wirtualną podróż do kieleckiej Galerii „Echo” i reportaż z wernisażu „Galaktyki”, związanej od lat z Famą, Karoliny Falkiewicz. Artystka zajmuje się fotografią cyfrową, edukacją artystyczną, usługami plastycznymi, face paintingiem, cosplay i szeroko pojętym retro. Do snucia swoich artystycznych opowieści w „Galaktyce” wybrała fotografię. To bajka o Wielkim Wybuchu, w którym artystka śni sen o kreacji nowych rzeczywistości światów wielkości talerza, o potędze, fakturze i kolorze… Premiera reportażu o godzinie 17.30. 

Godzinę później (18.30) zapraszamy do „Miejsc Literatury” na spotkanie z Joanną Gierak-Onoszko, dziennikarką związaną z tygodnikiem „Polityka”, publikująca także w „Dużym Formacie”, „Piśmie” oraz „Non/fiction”. „27 śmierci Toby’ego Obeda” to jej debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie. Autorka sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką, kreśli obraz Kanady, który burzy powszechne wyobrażenia o tym kraju. To reporterska opowieść o winie i pojednaniu, zbrodni bez kary i ludziach, którzy wymykają się przeznaczeniu. Rozmowę poprowadzi Darek Foks. 

Fama szczyci się mianem jedynego w Polsce festiwalu artystycznego z zacięciem edukacyjnym.
Nie mogło zatem zabraknąć warsztatów mistrzowskich. Te, z uwagi na pandemię, odbywały się
w ograniczonej formule, ale równie intensywnie i skutecznie. O godzinie 19.30 zapraszamy na prezentację efektów pracy studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. „Zaślepieni” to eksploracja procesu współgrania człowieka z materią nieorganiczną. Artyści mówią, że: „symbolicznym znakiem postępu cywilizacyjnego jest światło. Różnorodność jego źródeł oraz ich zastosowań ukazuje wielotorową i zróżnicowaną drogę rozwoju. Pierwotną istotą światła naturalnego było wzmocnienie jedności oraz bezpieczeństwa społecznego. Ewolucja zwróciła nas w stronę sztucznej iluminacji. Postępująca cyfryzacja życia wpłynęła tym samym na odmienne kształtowanie emocjonalnej strony człowieka”. Warsztaty prowadziły: dr Ewa Mróz-Pacholczyk, dr Marta Wyszyńska, mgr Kinga Ludek, a wzięli w nich udział – Zofia Brunarska, Weronika Kamińska, Wiktor Krajcer, Weronika Musiał, Anastazja Niemiec oraz Lidka Stachowska.

By zasnąć z uśmiechem, o godzinie 20.30, proponujemy spotkanie ze znakomitą artystką kabaretową i aktorką – Joanną Kołaczkowską. To kolejna rozmowa Artura Rawicza w ramach cyklu „Śladami Mistrzów”. Kołaczkowska debiutowała 1998 roku w kabarecie Drugi Garnitur, sławę zdobyła w genialnym Kabarecie Potem, a obecnie można ją oglądać w (równie genialnym) Kabarecie Hrabi. Wcielała się w postać Dorin Owens w słynnym serialu improwizowanym „Spadkobiercy”. Od 2020 roku współprowadzi audycję „Koncert życzeń” na antenie Radia Nowy Świat. 

Wszystkie materiały można bezpłatnie oglądać na kanale festiwalu na platformie You Tube (www.youtube.pl/FestiwalFama). Nagrania są dostępne także po premierowej emisji.